V rámci dosažení nízkoenergetického standardu v rámci ENB jsou realizovány při výstavbě následující změny oproti původnímu projektu:

- v bytech jsou osazována plastová okna a balkonové sestavy s izolačními trojskly a sedmi komorovým profilem.
- celý dům je zateplován deskami z minerálních vláken. Minerální izolanty se vyznačují vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi, mají lepší zvukově izolační vlastnosti než polystyren, jsou nehořlavé (patří do nejbezpečnější třídy hořlavosti) a navíc díky vysoké propustnosti vodní páry umožňuje tento materiál domu dýchat. Při výrobě desek z minerálních vláken není tolik zatíženo životní prostředí jako při výrobě polystyrenu.
- u podkrovních bytů jsou zesíleny stropní tepelné izolace.
Energetický audit Drozdovice
Průkaz energetické náročnosti budovy v kategorii B k datu 22.1.2009 nabízí ze všech realizovaných projektů v Prostějově pouze novostavba bytového domu Drozdovice, realizovaná společností R&G ZESTA spol. s r.o.

Průkaz energetické náročnosti budovy
Průkaz energetické náročnosti budovy - dálen jen "průkaz ENB" = hodnotící dokument. Posuzuje úroveň energetického hospodářství objektu a na základě toho zatřídí tento dokument objekt na stupnici A až G energetické náročnosti. Průkaz objekt hodnotí z hlediska potřeby všech energií, tedy nejen potřeby energie na vytápění, ale i z hlediska potřeby energie na ohřev teplé vody, potřeby energie na vzduchotechnická zařízení, i z hlediska potřeby energie na umělé osvětlení.

Z hlediska grafického vyjádření stavebně-energetických vlastností domu je obdobou energetického štítku používaného u elektrických spotřebičů. Budovy klasifikuje do sedmi kategorií A - G, a to od velmi úsporných (A) až po mimořádně nehospodárné (G). Za vyhovující jsou považovány budovy v kategoriích A - C, přičemž klasifikační třída A odpovídá pasivním domům, třída B nízkoenergetickým domům, třída C se podrobněji dělí na podkategorie C1 (budova vyhovuje doporučené hodnotě součinitele prostupu tepla) a C2 (budova vyhovuje požadované úrovni součinitele prostupu tepla).

Proč průkaz ENB?
Důvodem je snižování energetické náročnosti budov a emisí CO2. Sektor budov se na spotřebě primárních energetických zdrojů podílí nemalým procentem a proto je kladen důraz na snižování tohoto podílu. Jako prostředek k dosažení těchto cílů je hodnocení staveb z pohledu potřeby energie a stanovení požadavku na ně. Tak jako známe energetické štítky u domácích spotřebičů, bude nyní takto označena každá budova. Energetická náročnost objektu je také přímo spojena s provozními náklady a tak tento průkaz, resp. energetická náročnost objektu bude hrát i důležitou roli při oceňování budovy na trhu, ať už v případě prodeje, koupě nebo pronájmu.

Nízkoenergetické stavění - rozdíl mezi hodnocením ENB A a B
Nízkoenergetický dům - Bytový dům Prostějov - Drozdovice, ENB = B

- roční potřeba tepla na vytápění maximálně 70 kWh/m² podlahové plochy
- potřebuje běžný systém ústředního vytápění a řízené větrání.

Pasivní dům - ENB = A
Roční potřeba tepla na vytápění maximálně 15 kWh/m² podlahové plochy, nepotřebuje vytápěcí systém, potřebný výkon 10 kWh/m² stačí zajistit odpadní teplo z domácích spotřebičů, od osob a sluneční záření prostupující okny, větrání je zajišťováno větracím systémem s rekuperací tepla v tepelném výměníku.

Mezi hlavní zásady pasivního domu patří:
- vhodné umístění domu na pozemku a v terénu s důrazem na možnost využití pasivních slunečních zisků a s ohledem na požadavky týkající se stínění a clonění domu. Nekomplikované napojení domu na inženýrské sítě a na komunikace. Výběr vhodných oken, protože jejich velikost a kvalitativní parametry rovněž výrazně ovlivní tepelné ztráty domu, návrh technických zařízení domu a výběr energeticky úsporných zařizovacích předmětů a domácích elektrospotřebičů s ohledem na nízké provozní náklady na provoz domu, využití obnovitelných a druhotných zdrojů energií, které prospívají jak ke snížení spotřeby fosilních paliv a emisí zatěžujících naše životní prostředí.

Jak je výše uvedeno, pasivního standardu je možné dosáhnout mimo jiné za přičinění vnějších faktorů, které není možné přímo ovlivnit (umístění v terénu, orientace domu, atd.)

Výhradní prodejce

Ing. David Foretek
CM reality

Kancelář:
Poděbradovo nám. 11-12
(budova KB, 2. patro)
796 01 Prostějov

Mobil: 777 619 939
E-mail: foretek@cmreality.cz
Web: www.cmreality.cz

Provozní doba

PO - ČT 9:00 – 12:00
13:00 – 17:00
9:00 – 12:00
13:00 – 15:00

Investor

R&G Zesta, spol. s r. o.

Sídlo firmy:
Brněnská 4498/67
796 01 Prostějov

tel: +420 582 337 545
fax: +420 582 349 186
fax: +420 582 349 187
e-mail: rgzesta@rgzesta.cz